End of September 2011

V úterý odpoledne přešla nad mým domácím QTH bouřka se silným deštěm a kroupami . Ve středu 28.9. jsem se dostal na kopec až později navečer . Asi po jedné hodině jsem prolaďoval majáky na 3cm pásmu a zjistil , že jsou stále silnější a přibývají další a další které nejsou normálně slyšet . Kromě běžných jsou slyšet majáky jako OZ5SHF , OZ1UHF , OZ7IGY , DB0GHZ , DB0HRO a LA1UHG (JO59FB) což je 965 km ! Kromě jiného dělám čtyři spojení do Dánska a test s LA3EQ byl neúspěšný . Kromě několika pauz maják LA1UHG je slyšet stále až do noci . LA1UHG hraje neustále celou noc a celé ráno , všechny majáky v mohutných silách .
moon during sunset Čtvrtek 29.9. – Další test s LA3EQ , tentokrát nějaké náznaky signálů , ale spojení ne . Další testy do SM a povedlo se spojení s Carl Gustaf SM6HYG (JO58) a v pořadí 101. čtverec . Majáky i stanice které jsou QRV hrají v mohutných silách , když asi po 12 utc vše rychle končí . Začal se projevovat vliv slunečního záření a tak si asi budeme muset počkat na pozdní hodiny večer . Je před půlnocí majáky trochu vylezly ale je to jen odvar včerejších podmínek .
Pátek ráno krásné počasí , teplo . Majáky na 3 cm pásmu trochu zvednuté , ale žádný zázrak . Přes den podmínky žádné večer zkouším pár spojení signály nic moc . Jedině spojení s Marc F6DWG/p (JN19aj) se povedlo částečně tropo a aircraftscatter . Majáky stále v mínusu a tak uvidíme zítra ráno .
Tak a už máme říjen , podmínky ráno nic moc . Ale přece jen se začínají objevovat a sílit okolní majáky , uvidíme co se bude dít v závodě . Já budu zase jen rozdávat body .
visible line inversion over north Czech Během závodu se sice podmínky dost měnili a z některých lokalit se dalo dělat na 3 cm pár QSO , ale celkově docela zklamání . Kdyby jsem posílal deník do závodu tak na 10 GHz by bylo score asi necelých 10 000 bodů za 38 QSO . Všem kteří měli zájem o QSO děkuji a omlouvám se , že některá spojení neprošla . Tato část babího léta byla velice zajímavá z pohledu počasí . Krásné počasí , teploty na horách velice příjemné jen scházela vzdušná vlhkost pro ještě lepší condx pro shf ve střední Evropě . Na začátku po přechodu fronty byly podmínky skvělé . Tolik ohlédnutí za uplynulými dny.

Karel – OK1JKT