RS červen 2018

Na konci května pro mne začala sezona RS. Konečně jsem dokončil remote na 10 GHz a 22.května jsem udělal 1. QSO v letošním roce s PA0T. Pak jsem měl týdení pauzu kdy jsem byl na WPX contestu v Maroku. Po návratu ještě další spojení přes RS do OZ, OE, DL, I, HA, SM, PA, F a 9A. Následoval Mikrovlnný závod kde jsem udělal 69 QSO viz Moravany. Po návratu ze závodu pokračují spojení přes remote. Každý den se něco děje, bouřková aktivita je v první polovině června velice silná a tak je stále co dělat, včetně testovacích spojení. Několikrát zkouším spolu s Cesare I6XCK různé ScPointy, dokonce se podařilo spojení kdy jsem měl vzdálenost do ScP 501km! Bohužel další protistanice z jihu v té době nejsou QRV.

S vyjímkou několika dnů RS pokračují RS, mezi 4.červnem a 12.červnem dělám spojení do různých směrů. Potom nastala pauza do neděle 17.6. v AlpeAdria contestu jsem rozdal pár bodů a poté až 21.června spojení na jih a jihovýchod (dobrý scatter jen aktivita dosti slabá).

Do dnešního dne se bohužel RS aktivita nezvýšila a tak si musíme počkat pár dní. Jedna poznámka k majákům. Na DXClusteru jsem si všiml poznámky od OE5VRL/5 při znovu spuštění majáku OK0EB „noise source“! Myslím že by bylo dobré majáky prověřit a hlavně vylepšit, já mám stejný problém s OK0EKL. OK0ET je u mne proti OK0EKL silnější o cca 10-15dB a žádný problém s postraním šumem. Tak snad v příštích dnech se dočkáme lepších scatterů.

Tak a červen je za námi. Žádné další QSO poslední pátek a sobotu jsem strávil na Březině na výpomoc se spouštěním antény pro 40m pásmo a tak nebyl QRV na 3cm.

Karel – OK1JKT