Tropo condx on 3cm band at October 2010

Předem se omlouvám , že jsem nenapsal nic z poslední doby , jako VHF contest , krátké tropo v září a UHF contest .

TV tower "Jedlak"V poslední době se objevila možnost vzniku velice dobrých tropo podmínek pro šíšení VHF až SHF . Předpověď na William Hepburn’s jsou příznivé a tak jsem neváhal a věnoval této možnosti celý víkend a nějaký den okolo víkendu . Ve čtvrtek 7. října jsem vyjel na Lesnou ještě večer abych připravil vše co je potřeba a v pátek byl ready . Bylo jasné , že inverze se začíná dělat a předpovědi se naplní . V pátek počasí mizerné silný nárazovitý vítr až do soboty . Teprve v neděli se vše vyjasnilo foukal slabý větřík a nádherné modré nebe .

A teď k průběhu podmínek . V pátek ráno už sleduji majáky . Jen pro zajímavost tento den jsem slyšel 16 majáků . Ty co jsou slyšet běžně jsou zvednuté a potom přicházejí další jako DB0JK a DB0GHZ což byla předzvěst vylepšení tropo . Podle teplotních výstupů byla hranice inverze někde okolo 1000 m a tak jsou vidět rozdíly mezi QTH s různou výškou . Aktivita nijak vysoká , ale ještě byl všední den tak se nebylo co divit . Po 16. hodině utc přichází G3XDY a poté G3LQR , potom trochu klid a začínají podmínky na sever . Mnoho stanic pracuje i na jiných pásmech tak to moc nepřibývá ale jsem spokojený . Po 19. hodině utc pracuji se stanicemi , SM7LCB JO86gh , SM6AFV JO67gq což je pro mne nový čtverec .

look at southwestV sobotu to chodí stále na sever , kromě jiných spojení dělám další tři nové čtverce OZ7DX JO66da , SM6EAN JO57wq , SM7GEP JO77ip a u toho spojení bych se chtěl zastavit . Po domluvě , že zkusíme spojení dlouho nebylo nic slyšet jen v počátku náznak signálu , ale trpělivost na obou stranách přinesla ovoce . Po dlouhých minutách volání a poslouchání přichází burst (patrně od letadla) a QSO je na světě . Majáky stále v nebývalých silách , dnes jsem slyšel 17 majáků . Staszek SP6GWB z JO80jg dělá spojení přes 1000 km do SM a tak zkouším to hned po něm , ale bezvýsledně .

V neděli ráno okolo třetí hodiny majáky hrají jak o život v silách skutečně nebývalých . Majáky ze vzdálenosti mezi 700 až 900 km v síle 599 + 50dB!!! A ještě to jde na sever , začínají se objevovat majáky z Holandska také v nebývalé síle (některé slyším poprvé) , tento den celkem poslouchám 16 majáků . Okolo poledne je klid , ale to je jen zdání . Chvíli se nic neděje a tak Claudio I4XCC chce zkusit tropo . Píše že mne slyší občas tak zkoušíme dál a mezi tím se ozve G0EWN IO93FK , že by to chtěl zkusit také . Neváhám a jdeme na to hned na poprvé CW asi 559 a během chvilky SSB 59 . Protože jsem s Gordonem už spojení dělal dříve tak si společně libujem jak to funguje . Pak testujeme QSO s G4KUX IO94BP ale na poprvé nic . Poté vidím na chatu že se domlouvá s Jirkou OK7RA . Jirka nějak přehlédl že mají být o 5 kHz výše a tak vesele dává CQ . Já jsem zaslechl 5 kHz nahoře řadu teček a G4KUX ….Jirku neslyším a tak jsem zahrál jednou svoji značku OK1JKT a musím zkonstatovat že Nick je opravdu dobrý operátor ! Během chvilky hotovo a nový čtverec a ODX 1128km je tu . moon downNa podruhé a podařilo se další pěkné spojení G4PBP IO82WO což je v pořadí už 92. čtverec . Bohužel se nepodařilo udělat spojení do čtverce IO91 zkoušel jsem to s třemi stanicemi ale ani s jednou se nepodařilo .

V pondělí ráno před odjezdem jsem ještě otestoval spojení s Gordon G0EWN , povedlo se . Ale jedna zajímavost po skončení QSO slyším hned SSB signál , čtu jeho značku tak v domění , že je to pro mne odpovídám a nic . Až pochvíli jsem zjistil , že dělá spojení s F stanicemi a přesto jsem ho četl . Potom mi napsal že měl anténu asi 45 stupňů k jihu od mého směru . Protože jsem stihl vše potřebné tak jsem se odpoledne vrátil nahoru na Lesnou přestože se podmínky přesouvají na západ . Navečer jsem udělal jen jedno spojení s Andy SM7ECM a to už bylo vše a jen několik neůspěšných pokusů do Anglie . V úterý ráno už nehrály majáky , jen ty které jsou slyšet normálně a tak jsem pro mne úspěšnou expedici za novými čtverci a podzimními podmínkami ukončil .

Karel – OK1JKT