Condx continue …

after sunriseV posledních dnech dobré podmínky pokračují , už ne jen RS ale i tropo . Bohužel aktivita na 3cm pásmu není velká , většinou stanice které se skutečně věnují DX spojením a sem tam někdo další .
Na konci minulého týdne se dělají dobré tropo podmímky , sice ne daleko ale majáky okolo 500 km hrají neskutečně silně . Přesto spojení je minimálně . Na závěr víkendu a hlavně na začátku tohoto týdne přicházejí RS , od západu přichází fronta na které je spousta scatterů . V pondělí je dole už nesnesitelné vedro a pohled na radary mne vyhnal na Lesnou . Už při příjezdu zjišťuji , že je něco špatně . Vrata na pozemek se neotvírají a tak parkuji naproti s tím , že se na to podívám později (ráno po ochlazení už vše funguje jak má) . Po zapnutí zařízení a otevření všech možných otvorů v buňce se pomalu stává obyvytelnou i když vedro je úmorné . Při pohledu na údaj z meteostanice na hotelu je teplota ve výšce 911 m a.s.l. 33,2° C .
Toto vedro se projevilo na příklad na majáku OK0ET v Praze místo na obvyklých 10368,898 je na kmitočtu 10368,913! Během tohoto odpoledne se mi dvakrát přehřálo zařízení , že jsem ho musel vypnout a počkat než se zchladí , prostě se už oscilátor nechtěl zavěsit .
*Ne jen radioamatéři využívají toto počasí , je vidět několik větroňů , sportovních letadel , kluzáků a křídel . Ale k podmínkám , hned po zapnutí se ještě konektuji na chat ON4KST a vidím , že se domlouvají Maurice F6DKW a Rene DL0AR . Je evidentní , že scatter je skvělý , ale nějak se nemohou najít . Naladím se na 10368,120 MHz a po chvilce slyším Maurice a za chvíli znovu . Po krátké domluvě pouštím CQ do směru z kterého byl slyšet a spojení je hotovo během chvíle . Pak už není problém pro Rene najít Maurice a spojení udělat . Rene byl v JN69 a pro Maurice F6DKW je to čtverec s pořadovým číslem 110. . My congrats Maurice !!
RS pokračují celý den a tak dělám QSO do F , DL , OZ , SM , HB9 , I … i na druhý den v úterý jsou RS , ale to už mám nějaké povinnosti doma a tak jen sleduji na DXClusteru .

Karel – OK1JKT