CN2R 2017

Maroko 2017 - CN2RPo zkušenostech z minulého roku, závodů, vyhodnocení diskuzí a domluvy Jirky OK1RI s Jimem W7EJ jsme se pustili do postupných oprav a vylepšení v anténních systémech CN2R. V březnu 2017 jsme s Jirkou a Vaškem vyrazili do Maroka realizovat několik oprav a přípravu na update ant. systémů. Brahim , Padel s několika dalšími připravili výkopy pro základy stožárů a kotevních bodů. Na konec vše zabetonovat pro podzimní stavbu stožárů. Z jedné původní antény pro 20m byl problém s rušením na dalších pásmech, tak jsme museli vyměnit balun a problém byl vyřešen. Ještě jsme stihli vyměnit trafo a elyty v koncovém stupni Mohameda CN8KD. Největší akce byla dostat 2el. YAGI pro 80m dolů, opravit(hlavně vyměnit baluny a celou anténu prohlédnout) a následně dostat zpět na stožár.
CN2R - 80m po opravě putuje zpět To se povedlo k naprosté spokojenosti a tak můžeme ještě probrat vše co bude potřeba připravit a udělat na podzim před CQWW DX contesty. Všechny základy stožárů a kotevní body jsou zabetonovány. Už jen čekají na naši příští návštěvu.
Na konci září spolu s Jirkou odlétáme znovu do Casablanky. Po příjezdu do QTH CN2R nás vítá hromada materiálu, kterou musíme přetavit do držáků, kotev a kotvení pro stožáry a spousty antén. Kabely k anténám a ovládání rotátorů. Začínáme zabydlením, kontrolou a tříděním dovezeného materiálu. Přes to že teploty přes den oscilují mezi 32°-36°C práce na stavbě stožárů probíhají svižným tempem a Brahim s Padelem ženou stožáry rychle nahoru.Začátek stavby 1. stožáru Jirka a já máme co dělat s přípravou a montáží kotvení. I když jsme si mysleli že zvládneme jeden sloup tak ale přesto se daří dodělat všechny tři sloupy! Během tohoto pobytu na několik dní přiletěl Vašek OK1VVT a výrazně pomohl při stavbě. Jim se necítil dobře a tak Jirka s Vaškem se museli prokousat složitým systémem aby vše fungovalo. Po čtrnácti dnech se s Jirkou vracíme domů, aby jsme se znovu vrátili na další tři týdny pokračovat ve vystavbě a během pobytu se účastnit SSB části CQWW contestu.
V půli října se vracíme zpátky do CN2R pokračovat. Postupně přilétají další a můžeme pokračovat v přípravách a stavbě nových antén.
Podařilo se dát do provozu 6el. pro 10m pásmo na prvním stožáru cca v 55m nad zemí. A na třetím stožáru 2x5el. směr EU + 1x5el. směr US pro 20m. Další práce je příprava antén a pracoviště pro závod. Nakonec pro CQWW DX SSB contest jsme se sešli v sestavě Jirka OK1DO, Petr OK1FFU, Karel OK1JKT, Jirka OK1RI, Vašek OK1VVT, Morko OK6NM a Peter OM6PM. Vzhledem k nabytému pracovnímu programu jsme do závodu nepostavili inband pracoviště. Sice jsme natáhli 4x beverage pro dolní pásma ale bohužel díky hw chybě se nedaly použít. Další problémy se objevily v nefunkčních rotátorech na 80m (trvale na 305°) a 20m (110° 143°). Všechny tyto nedostatky ovlivnily celkový výsledek díky menšímu počtu násobičů. Další problém byl výpadek el. sítě na cca 90 minut v době skvěkých podmínek na US.
CN2R - OK1FFU + OM6NM Přes tyto problémy jsme byli s celkovým počtem QSO a bodů spokojeni. RAW score na 3830 a komentář Jirky OK1RI nebo CQWW SSB DX contest 2017. Po závodě ještě několik dní pracujeme na úklidu a balení antén. Po té opouštíme QTH cca na týden aby jsme se začali vracet na další práce na anténách a příprav na CQWW DX CW contest.
Jako první přilétáme tři. Jirka RI, Martin HGM a já JKT a Brahim pokračujeme ve výstavbě antén pro 20m pásmo. Instalace probíhá svižným tempem a tak před samotným závodem máme hotovo: 4×5 el. pro EU a 3x5el. pro US na 20m. Dále se podařilo instalovat druhou anténu 6el. pro 10m pásmo na druhý stožár v 55m nad zemí. Před závodem se začínají slétat další a tak můžeme dodělat a postavit další antény. Natáhnout kabely pro inband a postavit 80m 4SQ a 40m 4SQ.4x5 el. 14MHz dir EU/east + 3x5 el. 14MHz dirUSA/west Sestava v závodě: Láďa OK1DIX, Petr OK1FFU, Martin OK1HGM, Karel OK1JKT, Vláďa OK1NY, Jirka OK1RI a Norko OK6NM.
CQWW DX CW contest začal normálně až do sobotního rána, kdy najednou přestaly fungovat antény na hlavních pracovištích. A tak jsme museli na 12 hodin použít inbandová pracoviště. Po úsilovném snažení se nakonec podařilo objevit a odstranit závadu. Bohužel náskok konurence už byl natolik velký, že se nedal dohnat. Přes všechny problémy na konec spokojenost, hlavně s novými anténami pro 14 MHz! RAW score na 3830 s komentářem od Jirky OK1RI a nebo CQWW CW DX contest 2017.
4x5 el. 14MHz dir EU/east + 3x5 el. 14MHz dir USA/westTento rok jsme s Jirkou strávili cca 9 týdnů při výstavbě stažárů, antén a oprav různého zařízení v Maroku u CN2R. Proti předpokladům se udělal velký kus práce a tak máme pro příští rok další motivaci pro výstavbu antén pro další pásma. Musíme poděkovat všem kteří pomáhali. Brahim, Padel a Vašek VVT který si našel několik dní volna a všem ostatním před i po závodech.
Tak a je po závodech, postupně kluci odlétají a já JKT s Jirkou RI, Martinem HGM, Láďou DIX zůstáváme ještě do 1.12. vše uklidit a zabalit na příští rok.

Karel – OK1JKT