RS Červenec 2018

2. července jsem udělal jen dvě spojení do Itálie. Proto že jsem očekával expedici DL6NAA Rene do čtverce JO23 který není na 3cm dlouho obsazen a sledoval jsem KST Chat kdy se Rene objeví. 4.7. hned jak se Rene objevil domlouváme test a hned na poprvé to vyšlo. Spojení se podařilo přes AS a částečně byl slyšet i přes tropo. Konečně po delší době přibyl další čtverec v pořadí #111. Později odpoledne Rene dělá další spojení ale to už funguje RS. Jsem rád že se to povedlo protože dělá spojení se stanicemi cca 100 km na západ a u mne ho přes RS neslyším. 5. července RS pokračují ale mnoho stanic není QRV a tak později pracuji s OK, 9A, HA, I a DL stanicemi. V pátek dopoledne odjížím na Lesnou. Odpoledne přjíždí Martin HGM a Vašek VVT. V sobotu se ještě objevil Ivo FRI a Honzik VCO. O závodě na 2m pásmu se ještě na strákách OL4A zmíní Martin. Na 3cm pásmu se nekonaly žádné RS jen v neděli ranní tropo s několika QSO na západ. Docela nudný závod na tomto pásmu. Stejně jako na 2m výsledek bude na Moravany.
V pondělí po závodě aktivita minimální. V úterý 10. července docela pěkné scattery, majáky z jižních směrů a po delší době velice silně majáky z SP. Během tohoto týdne aktivita nic moc. Jen v pátek 13. test s SM7LCB ze žádného RS pointu se nedařilo jen tropo direct procházely signály velice slabě a tak ani na jedné straně nebyly čitelné. Pak jsem dělal QSO s OZ2OE JO45vv RS s velice pěkným signálem oboustranně 55s. Tak uvidíme ještě večer zda se něco podaří a nebo ještě v sobotu / neděli… no uvidíme co nám condx přinesou. Do 22.července plno RS jen aktivita stanic nic moc a nebo scatterpointy byly příliš daleko. Pro další dny je předpověď počasí patrně příznivá pro RS. Pro další dny máme mít vysoké teploty, na konci července až do 34°C a tak uvidíme co to udělá s RS?!
Poslední dny v červenci jsou ve znamení četných bouřek a i když aktivita není nějak veliká je potěšující, že se objevují další stanice z OK i OM které jsou aktivní. Poslední týden dělám pár spojení a sobotu 28.7. se daří QSO s Jackem SP1CNV ve čtverci JO84 což představuje pro mne další nový čtverec v pořadí 112. Horké počasí má ještě pokračovat a tak se můžeme dočkat dalších překvapení.
Po víkendu vedra pokračují, máme stále přes 33°C a aktivita bouřek je každý den. Dělám během 30.7. QSO s Cesare I6XCK a v úterý ráno tropo cw spojení s Andy SM7ECM a ssb DG0VV z Berlína. Odpoledne jsou občas slyšet nějaké majáky z Polska s velmi slabými signály via RS.
Během celého července jsem poslouchal 38 různých majáků a od začátku roku 2018 čý majáků na 10 GHz.
… Tak to je vše a budu očekávat co nam přinese srpen.

Karel – OK1JKT